Terms and rules

Aşağıda okuyacağız kural listesi, minecraft.gen.tr resmi kuralları olmakla beraber tüm işleyiş bu kurallar ışığında ilerlemektedir. Forumumuza kayıt olmuş olan tüm üyelerin bu kuralları okuduğu, anladığı ve kabul ettiği varsayılmaktadır.

Yeni kayıt olunması veya kurallardan haberdar olunmaması, ihlallerde bulunululması ve savunma yapılması için geçerli bir sebep değildir. Tüm bunlara ek olarak minecraft.gen.tr kuralları gerektiği durumlarda üyelere haber vermeksizin değiştirme, güncelleme ve işleyişe koyma hakkına sahiptir.

Forumumuz (minecraft.gen.tr) içerikleri açıklama yapmadan, haber vermeden kaldırabilir, düzenleyebilir, taşıyabilir, gizleyebilir ve diğer işlemleri gerçekleştirebilir.

Forumda oluşturulan içeriklerden (konular, mesajlar, profil mesajları, görseller vb.) kullanıcının kendisi sorumludur. Forum yetkilileri diğer kullanıcıların içeriklerden sorumlu tutulamazlar. Ancak gerekli durumlarda içerik kaldırma ve yaptırım uygulama işlemleri forum yönetimimiz tarafından gerçekleştirilebilir.

İhlallerde bulunduğunuz zaman ilk uyarınızın türü bilgilendirmedir. Bu da herhangi bir yaptırım almadığınızın, yalnızca ihlaliniz hakkında bilgilendirme aldığınızın göstergesidir. Yapılan bu bilgilendirmeden sonra yaptığınız her kural ihlalinden, ihlal büyüklüğüne göre uyarı puanı alacaksınız. Bu da forum içi yaptırım anlamına gelmektedir. Bu yaptırımlar susturulmanıza, yasaklanmanıza ve hatta forumu tam anlamıyla kullanmanızı engelleyecek sistemlerin devreye girmesine sebebiyet verebilir.

Genel forum kurallarına ek olarak bölümler de kendilerine özel kurallar içerebilir. Bölüme özel kurallar, ana kurallara yardımcıdır. Aksi belirtilmediği sürece ana kuralları veya bir kısmını etkisiz duruma getiremezler. Bölüm kurallarını ihlal etmek, yine yaptırım almanıza sebebiyet verecektir.

Haksız yere yaptırım uygulandığını düşünen kullanıcılar, forumda Destek Talebi bölümündeki Şikayet Departmanı’na talep açarak yaptırımının kaldırılması talebinde bulunabilir.

 

Madde 1: Forumumuzda saygı birinci önceliğimizdir. Hedefimiz, kişilere ve kişilerin görüşlerine saygılı bir forum oluşturabilmektir. Forumumuzda yetkililere ve üyelere saygılı olunmalıdır. Sevmediğiniz biri olabilir, bu oldukça normal. Ancak bu saygısızlık yapabileceğiniz anlamına gelmez. Bir kişiyi, bu kişi yetkili veya üye farketmez, sevmeseniz bile ona saygı duymalısınız.

Forum içerisinde küfür etmek, hakaret etmek, argo kullanmak, saygısızlık etmek, aşağılayıcı ithamlarda bulunmak, dalga geçmek, alay etmek vb. eylemler gerçekleştirmek yasaktır ve bu maddenin yaptırımı, diğer maddelere oranla daha yüksektir.

Madde 2: İnsanlar görüşleri birbirinden farklıdır. İnsanlar farklı şeyler düşünür, farklı olarak doğar. Farklılıklar her zaman vardır ve olacak da. Herkes aynı şeyi düşünemez, herkes aynı şeye inanamaz ve herkes aynı koşullarda doğamaz, yaşayamaz. Bu farklılıklara saygı duyulmalıdır. Ancak saygı duyulmadığı zaman biz müdahele eder ve gerekli yaptırımı uygularız.

Din, dil, ırk ayrımı yapmak, engellerle, hastalıklarla vb. şeylerle dalga geçmek yasak olmakla beraber siyaset yapılması da yaptırım almanıza sebebiyet verecektir. Bu kuralı ihlal edenler Madde 1’i de ihlal edeceği için daha ağır yaptırımlarla karşı karşıya kalacaklar.

Madde 3: Forumumuzda oluşturulan ve gönderilen her içeğin bir amacı vardır. Örnek verecek olursak oyunlarla ilgili bir konuda oyunlarla ilgili yorumlar bulabilirsiniz. Sohbet konusunda sohbet, yardım konularında ise yardım. Karışıklık çıkmaması ve oluşturulan, gönderilen içeriklerin amacı dışından sapmaması için konu, amaç ve hedef dışı yorumlara vb. içeriklere izin vermemekteyiz.

Bu kurala ek olarak konuların da doğru bölüme açılması gerekmektedir. Bir sohbet konusu oyunlarla ilgili bir bölümde olamaz. Aynı ilk paragraftaki gibi karışıklık çıkmaması ve kategorilerin, bölümlerin amacı dışından sapmaması için konunuzu doğru bölüme açtığınızdan emin olmalısınız.

Bir diğer husus ise aynı konuların tekrar açılmasıdır. Aynı konunun birden fazla açılmasına çoğu zaman gerek yoktur. Bir konuda destek mi alacaksınız? Forumda aratın. Sizden önce biri açmış ve sorunun çözümü orada olabilir. Ancak çözüm yoksa veya işe yaramadıysa yeni konu açmanızı tavsiye ederiz.

Yardım olmayan konularda ise durumlar daha farklı.. Eğer açacağınız konu önceden açılmışsa ancak sizin açacağınız daha gelişmiş ve daha güncelse konunuzu açabilirsiniz. Ancak güncel değil veya daha gelişmiş değilse açmanız, yaptırım almanıza sebebiyet verebilir.

Madde 4: Forumda tartışmalar yaşanması oldukça normaldir. Sonuçta fikir ayrılıkları her zaman yaşanabilir ve birden fazla fikrin olması sanılanın aksine oldukça iyidir. Bu sebepten forumumuzda tartışmalara izin vermekteyiz. Tartışmanın anlamı bir konuyla ilgili karşıt düşünceleri karşılıklı olarak öne sürmek ve savunmaktır. Ancak tartışma amacından sapıp ihlallere gitmeye başlarsa, kavga çıkar ve huzur bozulursa yaptırım uygulanır.

Ek olarak eğer tartışma, bir noktadan sonra kanıt sunma gerektirecek ve bu özel konuşmalar olacaksa gizlilik ihlali yapmamaya özen gösterilmelidir. Küfürlü konuşmalar varsa sansürlenmeli, telefon numarası, kredi kartı numarası, ev, iş yeri adresi vb. özel bilgiler sansürlenmelidir.

Madde 5: Herhangi bir hizmet veya ürün eksikliğinde, size ait olan herhangi bir şeyin izinsiz alınması, düzenlenmesi veya değiştirilmesinde forum yönetimine şikayette bulunabilirsiniz. Ayrıca kamuoyu oluşturabilmeniz açısından kanıtlarla birlikte topluluğa açık bir konu da açabilirsiniz.. Ancak bunun herhangi bir ihlal içermemesi gerekmektedir.

Tüm bunlarla beraber forum yönetimine veya topluluğa açtığınız konuların, kesinlikle kanıtları da içermesi gerekmektedir. Herhangi bir kanıt içermeyen konular arşive taşınacak veya iftira atılmasından ötürü kişiye yaptırım uygulanacaktır. Kanıtlar Madde 3’ün son paragrafı gibi gizlilik ihlali içermemelidir.

Madde 6: Kullanıcılar, kendi hesaplarının güvenliğinden sorumludur. Bu sebepten kullanıcılar, şifrelerini başkalarıyla paylaşmamalı, aynı şifreyi birçok sitede kullanmamalı ve mümkünse iki adımlı doğrulama seçeneğini aktif etmelidir.

Forum şifrelerinizi forum yetkilileri dahil kimse ile paylaşmayın. Bizler gereken tüm erişimlere sahip olduğumuzdan sizlerden hiçbir zaman şifre istemeyiz. Bu konuda oldukça hassas davranın ve forum şifrenizi kimse ile paylaşmayın.

Forum yönetimi, kullanıcıların yanındadır ve kullanıcı hesabına erişim sağlayamadığı zaman yardımcı olmaktadır. Ancak bu her zaman yardım edileceği anlamına gelmemektedir. Kullanıcıların güvenlik tedbirleri alması zorunludur.

Madde 7: Forumda atılan mesajları anlaşılır ve yararlı tutmak istiyoruz. Bunun için girişimlerde ve teşviklerde bulunmamızın yanı sıra kurallarla da bazı ihlalleri durdurmak istiyoruz. Bu sebeple forumda spam, flood, yarısından fazlası büyük harfle yazılmış içerikler, tek kelimeden oluşan ve hiçbir görüş içermeyen gereksiz içerikler, sadece mesaj kasmaya yönelik içerikler vb. eylemler forumumuzda yasaktır.

Konulara attığınız yorumların o konu hakkında bir görüş içermesi zorunludur. Kısa kısa yorumlar yerine yaptığınız orta uzunlukta veya uzun yorumlar, konu sahibini mutlu edecek ve yapılan etkileşim daha verimli bir duruma gelecektir.

Madde 8: Forumda bazı içeriklerin indirilebilir bağlantı olarak sunulması ve paylaşılması yasaklanmıştır. Bunun sebebi en başta kullanıcı güvenliğidir. Ek olarak telif hakkı bulunan içeriklerin de indirilebilir olarak sunulması ve paylaşılması  yasaklanmıştır.

Oyun hileleri -burada çevrimiçi hilelerden bahsedilmektedir, oyun şifrelerinden değil-, korsan, warez, crack, leak ve vb. içerikler kesinlikle yasaktır. Bu tür paylaşımlar ağır yaptırımlarla karşılaşmanıza sebebiyet verecektir.

Madde 9: Eğer içeriğinizde indirilebilir bir dosya bulunuyorsa devreye bazı şartlar girmektedir. Örnek verecek olursak bir oyun için save dosyası konusu açtınız. Save dosyasının indirme bağlantısını konuya ilave ettiniz. Bu gibi durumlarda indirme bağlantısına ek olarak indirilecek dosyayı VirusTotal üzerinden taratmalı ve sonucun bağlantısını da konuya dahil etmelisiniz. Kullanıcı güvenliği için bu kesinlikle gereklidir.

İndirme bağlantısı verilen ve paylaşılan içeriklerin Madde 8’i ihlal etmemesi gerektiğini de not düşelim.

Madde 10: Bazı bağlantılar uzundur ve kısaltmak isteyebilirsiniz. Bunun için de en iyi yolun kısaltma servisleri olduğunun farkındayız. Bu yüzden kısaltma servislerinin kullanılması oldukça normal karşılanabilir. Forum içerisinde kısaltma servislerine bazı şartlar ihlal edilmediği sürece izin vermekteyiz.

Öncelikle kullandığınız kısaltma servisi para kazandıran türden olmamalıdır. Ayrıca kısaltma servisi yönlendirdiğiniz bağlantıya direkt gitmeli, hiçbir reklam vb. içerik göstermemelidir.

Kısaltma servislerine ek olarak insanları kandıran -bedava oyun, bedava kredi- bağlantılar da forumda yasaklanmıştır.

Madde 11: Forum içerisinde kullanıcıların birden fazla hesabının bulunması yasaktır. Lâkin, eğer kullanıcının bir girişimi -oyun sunucusu, hosting firması, projesi- varsa marka hesabı amaçlı bir hesap daha açmasına izin verilir.

Madde 12: İnsanlar forum içerisinde yazım, imla kısacası dil bilgisi hataları yapabilir. Bu hataları direkt onların yüzüne vurmak yanlış bir harekettir. Uyarmak istiyorsanız hata yapan kişiye özel mesaj üzerinden kibar bir mesaj gönderebilirsiniz. Aksi taktirde kavga çıkmasına sebep olabilir ve yaptırım ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Madde 13: Forum içerisinde kullanıcıların kendi sitelerini, Discord sunucularını vb. topluluklarının reklamını yapması ve paylaşması yasaktır. Eğer sitenizi, Discord sunucunuzu veya topluluğunuzu paylaşmak istiyorsanız yönetimden izin almanız gerekmektedir. Ancak izin almak o kadar da kolay değildir.

Madde 14: Bir konu açtığınız zaman konu başlığını iyi seçmeniz gerekmektedir. Ayrıca yanlış seçimler yaptırım almanıza da sebebiyet verebilir. Örnek verecek olursak bir yardım konusu açıyorsunuz. Oyununuz açılmıyor ve bunun için yardım isteyeceksiniz. Başlığı “Acil yardım” yerine “X oyunum açılmıyor” yapmanız hem ihlal yapmamanızı sağlayacak hem de daha hızlı yardım almanıza sebebiyet verecektir.

Madde 15: Bazen içerikler, forum veya bölüm kurallarını dolaylı yoldan ihlal ediyor olabilir. Bazılarıysa kural ihlallerinde bulunmayan ancak yine de uygunsuz içerik kategorisine giriyor olabilir. Bu gibi durumlarda yetkililerin size Özel Uyarı gönderme hakkı bulunmaktadır. Özel uyarılar normalde kurallarda yazmayan olağan dışı durumlar için kullanılmaktadır.